Роздільнянська районна рада
Одеська область
Малий Герб України
gov.ua Місцеве самоврядування України
  Пошук

Елетронне декларування

          3 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (далі - Закон № 2115-IX), яким відтермінувала строк подання фізичними особами документів, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, на строк до трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов’язку подати документи. Враховуючи положення Закону № 2115-ІХ, Національне агентство підготувало роз’яснення від 07.03.2022 No 4 (далі – Роз’яснення) щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок) (https://nazk.gov.ua/uk/documents/roz-yasnennya-4-vid-07-03-2022).

          У Роз’ясненнях Національне агентство звертає увагу на те, що щорічну декларацію за 2021 рік суб’єкт декларування має подати протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.

    Аналогічне правило застосовується і до інших видів декларацій, передбачених антикорупційним законодавством, якщо обов’язок з їх подання виник у декларанта у період дії воєнного стану.

Також переносяться строки подання повідомлень про суттєві зміни в майновому стані та відкриття валютного рахунку в банку-нерезиденті, якщо обов’язок з їх подання виник під час дії воєнного стану. Їх так само потрібно буде подати протягом 3 місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.

          Якщо у суб’єкта декларування через наслідки війни не буде фізичної можливості подати документи вчасно, то він звільняється від адміністративної та/або кримінальної відповідальності через неподання чи несвоєчасне подання декларації (п.п. 3 п. 1 Закону № 2115-IX).

          Такий суб’єкт декларування повинен подати документи протягом одного місяця з дня закінчення наслідків, які унеможливлювали їх подання.

          Водночас Національне агентство надає суб’єктам декларування можливість подавати декларації навіть під час війни.

          Якщо декларант має на руках всю необхідну інформацію для заповнення відповідної декларації, а також бажає її подати, то це можливо зробити через персональний кабінет у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр декларацій: https://portal.nazk.gov.ua/login).

            Крім того звертаємо увагу, що у період дії воєнного стану або стану війни повні перевірки декларацій та заходи контролю щодо правильності та повноти заповнення декларації не проводяться (Закон України від 03.03.2022 № 2115-ІХ).

 Зміни у формі декларації 

Декларування. Матеріали щодо заповнення е-декларацій.

Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції»:

Правила декларування встановлює та змінює виключно Верховна Рада України.

Останні зміни у правилах декларування Верховна Рада України внесла Законом України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набув чинності 12.10.2023.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз’яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів. 

 Роз’яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер,  не містять правових норм і відображають правозастосовну практику. 

Національне агентство періодично оновлює роз’яснення відповідно до законодавчих змін та доповнює їх, ґрунтуючись на запитах декларантів. З актуальною версією роз’яснень завжди можна ознайомитись у Базі знань на офіційному вебсайті Національного агентства. 

З 13.11.2023 втрачають чинність:

  • Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 29.12.2021 № 11;

  • Роз’яснення щодо подання декларації «кандидата на посаду» та проведення спеціальної перевірки в умовах воєнного стану від 01.03.2022 № 3;

  • Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку, проведення перевірок) від 07.03.2022 № 4;

  • Роз’яснення щодо проведення спеціальних перевірок до перемоги України над російською федерацією від 12.05.2022 № 7. 

  • Хто належить до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище? https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/ii-sub-yekty-deklaruvannya/#post4199

      Після відновлення декларування 12 жовтня 2023 року, ухвалений Верховною Радою України Закон визначив, що відтепер у розділі декларації 12.1 “Банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб’єкта декларування або членів його сім’ї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно” не потрібно вказувати номери рахунків, так звані IBAN. Треба зазначати лише фінансові установи, в яких відкрито банківські рахунки. 

Тепер в полі щодо рахунку варто обирати позначку “Не застосовується” у полях “Тип рахунка, індивідуального банківського сейфу (комірки)” та “Номер рахунка, індивідуального банківського сейфу (комірки)”.

Звертаємо увагу, що відомості про інших фізичних чи юридичних осіб, які мають право розпоряджатися рахунками (банківським сейфом, коміркою) та які відкрили такі рахунки на ім’я суб’єкта декларування, підлягають відображенню.

Також НАЗК забезпечило можливість при заповненні відомостей про обʼєкти незавершеного будівництва у виді квартири, кімнати, машиномісця або паркомісця не зазначати відомості про власника земельної ділянки, на якій такий об’єкт будується. 

Для цього у блоці полів “Інформація щодо особи, якій належить земельна ділянка, на якій здійснюється будівництво, і прав на неї” необхідно обрати позначки “Не застосовується”, та зберегти такі відомості натиснувши кнопку “Додати”.

Таким чином НАЗК виконало закон, а декларанти мають можливість подати декларації за 2021 - 2023 роки з урахуванням змін, визначених Законом № 3384-ІХ. 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь